Babyfest anebo slet čarodějnic?
Vyšlo v ROCK SHOCK 27.5.

Festival dívčích kapel a dalších skupin, v nichž působí příslušnice něžného pohlaví, se pod názvem Babyfest uskuteční 11. června od 19:00 hodin v pražském klubu Rock Cafe, Národní 20, Praha 1. Na „Sletu čarodějnic“, jak jsme si tento festiválek v redakci familierně nazvali, vystoupí skupiny Zaba, Toy, Four Roses, Stillknox, Matahari, Sun Beach a Tao.

Záměrem této akce je setkání a představení co nejvíce žen hrajících rockovou hudbu. Celodívčí kapely až na malé výjimky neexistují; ojedinělé je zároveň i to, když žena hraje na nástroj jako jsou elektrická kytara, baskytara či dokonce bicí souprava. Právě proto vznikl nápad uspořádat tuto přehlídku. Připravovaná akce má být setkáním všech žen a dívek, které se nebojí k bigbítu postavit jako muži. Babyfest bude zároveň pro všechny, kdo hrajícím ženám fandí – a samozřejmě také pro spousty zvědavců, jejichž účast na festivalu se předpokládá. Více informací naleznete na internetových stránkách http://www.volny.cz/babyfest.

V následujících řádcích vám v krátkosti představíme jednotlivé kapely. Skupina Sun Beach brázdila vody rockových podií před několika lety. V jejím čele stojí osobitá zpěvačka Táňa „Máňa“ Poláčková, která je známa veřejnosti především z Janis Joplin Revivalu. Vystoupí spolu s kytaristkou Katkou Ryšavou, baskytaristkou Katkou Syptákovou a bubeníkem Michalem Kutilem. Kapela již několik let neexistuje a vidět ji budete možná právě na Babyfetsu, který dal podnět k jejímu krátkodobému obnovení.

Tao patří ke klasice dívčího tvrdého rocku v Čechách. Hlavní osobností kapely je talentovaná kytaristka Míša Pajkrtová, která před řadou let kapelu založila. Skupina je známá veřejnosti z řady festivalů a rockových akcí. Poslední nadějná sestava však před časem ukončila činnost. Nyní je právě Babyfest důvodem k opětovnému setkání...

Stillknox (www.stillknox.wz.cz) je celodívčí pražský band vybočující z řady punkovým stylem. Ve složení Zuzana (zpěv), Hana (baskytara), Elda (kytara) a Karin (bicí) kapela produkuje vlastní tvorbu, texty jsou v angličtině. Skládají pod vlivem Hole, Marilyn Manson, Nirvana, PJ Harvey, The Rolling Stones, Nine Inch Nails...

Pražská formace Four Roses (www.volny.cz/fourroses) vznikla v srpnu 2000. Hudbu a texty skládá převážně Jana Henychová (zpěv,kytara), autorkou několika textů je Alice Rottová (baskytara). Hrají kytarový rock, stylově vcelku neomezený. Skupina se prezentuje na rockových akcích, motosrazech atd. Vystoupila však mimo jiné i jako host festivalu Erotica 2000. Tříčlennou sestavu doplňuje bubeník František Vadlejch (dříve Škwor, Ester, Porno For Pigs aj.). V březnu vyšel maxisingl Nevěřím u vydavatelství Media Atack.

Rocková kapela Toy hraje asi rok a půl a založila ji v Praze Lenka Vaňousová (zpěv, kytara) po svém odchodu z dívčí kapely Ó-ja.

Vznik pražské skupiny Zaba (www.zaba.nebesa.cz) spadá do roku 1996, tehdy ji založil bubeník Lukáš Doksanský (mimo jiné ex-King Size nebo itacit, dnes Plavalaguna a Petr Rajchert&Inter) se svojí manželkou baskytaristkou Jarkou (dříve Pára,Ksichties, Ester). V roce 2001 postoupila do finále soutěže Rock Made In Gamnbrinus.

Jan Martínek